panelprogram       lakásfelújítási pályázatok       pályázatok       építészeti tervezés       generáltervezés       beruházás-lebonyolítás       energetikai tervezés       energetikai tanúsítás       műszaki ellenőrzés       ingatlanforgalmazás       szaktanácsadás       értékbecslés       
DAP Építészeti és Mérnöki Fővállalkozó Kft.

Irodáink: Bécsi Corner Irodaház 1023 Budapest, Lajos u. 28-32 II. emelet,

1133 Budapest, Ipoly u. 24/B., 8900 Zalaegerszeg, Iskola köz 6-8.

Telefon: +36 (30) 872 35 36 +36 (30) 948 88 14 és +36 (30) 530 77 19, E-mail: info@dapterv.hu

 Navigáció:
Panelpályázatok

Kedves leendő Pályázó!

Mint minden emberi alkotás, egy épület is öregszik, elavul. Ehhez több-kevesebb időre van szükség. Ez függ a lakók magatartásától, de az épületszerkezetek jellegétől is. 25-30 évente minden épület felújításra szorul. A magyarországi lakásállomány átlagosan 35-40 éves, miközben jelentős felújítás zömükben nem történt.
Az az épület, amit 30-40 éve építettek, az akkori korszellemnek megfelelően korszerűnek volt mondható. Tudható, hogy a lakók jövedelmének jelentős hányada arra megy el, hogy a lakást kifűtsék, vagy éppenséggel hűtsék.
A lakóközösségek általában nem rendelkeznek egy teljes felújításhoz szükséges 20-25% önerővel, így pályázat nélkül nagyobb léptékű energiatakarékos felújításokra nem tudnak vállalkozni.
Ezen kívánt enyhíteni az évtized elején az első „panel pályázat”. Ez az iparosított technológiával készült épületek felújításához nyújtott vissza nem térítendő állami támogatást, miközben a hagyományos technológiával készült épületek felújítására csak az utóbbi hónapoktól lehet pályázni (itt).

2001 óta folyamatosan pályáznak Magyarországon „panel-rehabilitációra”., előbb az Önkormányzatok, később a társasházak, lakásszövetkezetek, lakóközösségek.

2003-től a 2007. évet kivéve minden egyes évben volt Panelpályázat. A pályázatok többsége azonban nem teljeskörű felújításról szólt. Jellemzően egy-egy munkanem felújítására került sor: vagy a fűtés korszerűsítését, vagy a homlokzat szigetelését, vagy a homlokzati nyílászárók cseréjét valósították meg. 2009-ben alapvetően megváltozott a pályázati rendszer. 2009 előtt egy lakóközösség pályázata teljes mértékben a helyi önkormányzattól függött. Ez rengeteg településen a helyi viszonyok függvényében akár gátolhatta is a lakóközösségeket pályázatuk beadásában.

2009-től a lakóközösségek a Zöld Beruházási Rendszer keretében pályázhatnak iparosított technológiával készült épületeik felújítására. 2009-től már nem a helyi önkormányzat a pályázó, hanem közvetlenül a lakóközösség nyújthatja be pályázati igényét az állam felé. Ez nagyban megkönnyíti a pályázati folyamatot, hiszen innentől kezdve a lakóközösség, mint beruházó kerül a folyamat középpontjába, így egyedül az ő döntése hogy mi módon pályázik. Ettől függetlenül a helyi önkormányzat is adhat támogatást, de amennyiben nem, abban az esetben sem áll meg a pályázat. A 2009-es tapasztalatok szerint egy teljeskörű komplex felújításra 45-50% körüli állami támogatás is nyerhető. Ehhez jön még hozzá az önkormányzati támogatás, amennyiben van ilyen. Az önkormányzati pályázatokat általában az állami pályázatokkal együtt írják ki. Ebben az esetben az állami pályázatra benyújtandó dokumentáció kerül beadásra az önkormányzathoz is.

Tapasztalatunk szerint, ha egy lakóközösség akkor kezdi el az előkészítést, a határozathozatalt, szavazást, amikor kiírják a pályázatot, az kicsúszik az adott pályázati ciklusból, csak 1 év múlva a következő kiírás során tudja beadni a pályázatát, így nem elhanyagolható hogy veszít egy teljes fűtési szezont. Nem beszélve arról hogy a következő évi pályázat során a kivitelezési árak egy évnyi inflációval is növekedni fognak.

Egy lakóközösség akkor van jó pozícióban ha támogató határozattal várja az aktuális felújítási pályázat kiírását.

Amennyiben pályázni szeretnének, keressenek minket, hogy elegendő idő álljon rendelkezésre az előkészítésre (előkalkuláció, lakótájékoztató, szavazás, stb…, bővebben lásd itt).

Tehát ha felújítani szeretne forduljon hozzánk bizalommal és kérje tanácsunkat, vagy ingyenes előkalkulációnkat épületére!

 

Néhány fontos tudnivaló a pályázatokról:

Pályázók köre:

•    A pályázat célja az 1992. július 1. előtt kiadott építési engedéllyel bíró iparosított technológiával épített lakóépületek energia-megtakarítást eredményező felújítása, a épületgépészeti rendszereinek, berendezéseinek felújítása és korszerűsítése, valamint a megújuló energiafelhasználás növelését szolgáló berendezések telepítésének támogatására. A pályázati forrásból 2009-ben lakásszövetkezetek, társasházak kaphattak támogatást.

•    Az iparosított technológiával épített épületek köre a következő:

- házgyári panel
- téglablokkos
- öntöttfalas
- alagútzsalus
- vasbeton vázas szerkezetű épületek.

Tehát a „panelfelújítás-ként”, „panelprogram-ként” emlegetett pályázatokon NEM CSAK PANEL ÉPÜLETEK pályázhatnak! (A teljes pályázati felhívás szövege megtalálható itt)

 Támogatható tevékenységek:

•    Lakások ablakcseréje, fűtött közös helyiségek (pl. lépcsőházak) nyílászáró cseréje
•    Homlokzati hőszigetelés (pl. dryvit EPS hőszigetelés tűzgátakkal, kőzetgyapot hőszigetelés, stb…)
•    Tetőszigetelés (lapostető hőszigetelés és vízszigetelés, magastető hőszigetelés)
•    Pincefödém hőszigetelés
•    Fűtési rendszer felújítása, épületgépészeti rendszerek korszerűsítése (radiátorcsere, termosztatikus radiátorszelepek beszerelése, kazáncsere, költségosztók felszerelése, strangszabályozás, stb…)
•    Szellőző rendszer korszerűsítése - felújítása, nyílászáró tokszellőző beépítése.
•    Megújuló energiaforrások használata (napkollektor, napcella - napelem, szélkerék, levegő hőszivattyú, geotermikus hőszivattyú, stb…)
•    Árnyékolók felszerelése
•    Termofor kémények, gyűjtőkémények cseréje (időszakosan kiírt pályázatok keretében)
•    Egyéb munkanemek, melyeket a pályázati felhívás és útmutató részletesen szabályoz (letölthető itt)

Miért érdemes pályázni?

 •    Az elmúlt 2 évben az energiaárak 30%-kal emelkedtek (ez az éves átlagos infláció felett kb. 7-9% körüli emelkedést jelentett (lásd itt a grafikont). Nincs okunk feltételezni, hogy ez a tendencia kedvezőbben alakul a jövőben. Ennek tudatában ma egy energiafelhasználást csökkentő beruházást nem véghezvinni kifejezetten bűn! Minden egyes elvesztegetett év, átvészelt fűtési szezon egyre megterhelőbb a lakóknak.

•    Mindeddig a Panelprogram nyújtja a leghatékonyabb lehetőséget egy lakóközösség számára ahhoz, hogy átfogó felújítást hajtsanak végre épületükön. Ez a lakókra nézve elenyésző többletköltséggel jár, azonban ez által jelentős energiát, illetve pénzt takarítsanak meg a fűtési költségek csökkentésével.

•    A jelenlegi pályázati rendszer előnyös sajátossága, hogy többlettámogatással jutalmazza (ez a Klíma bónusz támogatás) a komplex felújításokat, hiszen így lehet elérni igazán számottevő energia-megtakarítást.

•    Mivel a támogatás sávosan növekszik attól függően hogy milyen energetikai kategóriába kerül az épület a felújítás után, elképzelhető hogy egy teljes felújítás a lakóknak kevesebbe kerül mint pl.: egy egyszerű nyílászáró csere (nem beszélve arról hogy az energia megtakarítás is nagyságrendekkel nagyobb lesz). Ez előre nehezen becsülhető, illetve mondható meg pontosabban, ehhez előzetes kalkuláció szükséges. Hamarosan itt elérhető lesz egy mintaszámításunk ennek szemléltetésére.

•    A felújítás műszaki tartalmának optimális megválasztásával 45-50% körüli állami támogatás is elérhető! Ehhez jön még a helyi önkormányzat támogatása (amennyiben támogat).

•    1-1,5% önerőből megvalósítható egy lakásonként (igény szerint) maximum 1,5 millió forintos beruházás a piaci kb. 20-25% szükséges önerőhöz képest. Az 1-1,5% jelen esetben a pályázathoz szükséges tervezési, előkészítési költségeket jelenti, a 20-25% pedig arra vonatkozik, hogy piaci alapú felújítás során a banki önrész állami pályázati támogatás nélkül nagyságrendileg ekkora mértékű.

•    Pályázat keretében a támogatáson felüli hiányzó önerő igénybe vehető kamattámogatott pénzügyi konstrukcióval (lakástakarék, lakáskassza), mellyel az önerő gyakorlatilag KAMATMENTESEN biztosítható (minden rejtett költséget figyelembe véve)! (Erről bővebben itt olvashat)

•    Egy felújított épületben levő lakás értéke jelentősen eltér egy ugyanolyan, nem felújított épületben levőtől. Amennyiben tovább lakik benne a jelenlegi tulajdonos, vagy annak családja, gyermekei, unokái, egy felújított épületben él tovább, melynek alacsonyabbak a fűtési költségei. Egy felújított épületben sokkal komfortosabbak a lakhatási feltételek. Amennyiben eladni, vagy kiadni szeretné valaki az ilyen felújított lakást, a havi fizetendő rezsiköltségek miatt jóval hamarabb talál vevőt, bérlőt, mint akkor, ha nincs felújítva az épület. Az ilyen felújított épületben levő lakások értéke akár 10-15%-kal is magasabb lehet, mint egy nem felújított lakásé. Ráadásul 2012. január 1-től kötelező lesz ingatlan adásvétele, bérbeadása esetén az energiatanúsítvány (vagy közismertebb nevén zöldkártya) elkészítése, ami jelentősen befolyásolja az egyes ingatlanok piaci értékét (Erről bővebben itt olvashat)

 Mikor érdemes pályázni?

 •    Akkor, ha Önök felismerték annak jelentőségét, hogy a kevesebb elfogyasztott energia jóval kisebb környezeti terhelést jelent.

•    Akkor, ha Önök felismerték annak jelentőségét, hogy egy ilyen felújítás akár befektetés is lehet. Egy felújítás egyszeri beruházási költségével biztosíthatják maguknak a komfortosabb, kényelmesebb, olcsóbb, fenntarthatóbb lakhatást, életvitelt.

•    Akkor, ha elegük van a magas fűtési költségekből, nem tudják, vagy nem akarják tovább a jelenlegihez hasonló magas rezsiköltséggel üzemeltetni épületüket.

•    Végezetül amennyiben fel szeretnék újítani lakóépületüket, lehetőség szerint állami támogatás igénybe vételével. Ezen esetekben javasoljuk, hogy mielőbb keressenek meg minket, és kérjék ingyenes előkalkulációnkat épületükre (az ingyenességnek feltétele van, de erről később)! Tapasztalatunkkal, szemléletes és informatív kalkulációs anyagunkkal szeretnénk nagyban hozzájárulni ahhoz hogy a felújítást még nem támogató lakótársak is belássák; ÉRDEMES PÁLYÁZNI! ISMÉTLEM: MI EHHEZ MINDEN SEGÍTSÉGET MEG TUDUNK ADNI, RÁADÁSUL EZ ÖNÖKNEK ELŐZETESEN EGY FILLÉRJÉBE NEM KERÜL! VESZÍTENI VALÓJUK NINCS! A VÉGSŐ DÖNTÉS PEDIG AZ ÖNÖKÉ!

 Mi várható egy komplex épület-felújítástól?

• Bármilyen energiamegtakarítást eredményező felújítás következménye, hogy a fűtési számla összege jelentősen csökken.
• A lakásokban új, minőségi ablakok kerülnek beépítésre.
• A cserélt ablaknak a jobb légtömörsége és alacsonyabb szellőzési hővesztesége
• Jobb akusztikai komfort, azaz a külső zajhatások kevésbé zavaróak, a cserélt ablakok jobban hangszigetelnek
• Jobb hőkomfort az ablaküveg melegebb belső felületének köszönhetően.
• A napsugárzás elleni védelem, különösen a kombinált rendszerek esetén (üvegtáblák közé épített árnyékoló-szerkezetek, valamint különleges védőüvegezés és napvédő fólia), amelyek legalább 25 %-kal csökkentik az üvegezés árnyékolási együtthatóját (a g-értéket)
• Az utólagos hőszigetelés következtében csökken a hőhídhatás: nem történik állagkárosodás, nem alakul ki penész.
• Megszűnnek a homlokzatok beázásai, nem kell az illesztések tömítésére többé pénzt költeni.
• A lakók hőérzete javul: magasabb lesz a belső felületek hőmérséklete, így alacsonyabb lehet a léghőmérséklet, ami a fűtési szükségletet tovább csökkenti
• Az utólagos hőszigetelés következtében az épületszerkezetek hőtároló képessége növekszik: kisebb hőingás a belső térben (alacsonyabb nyári hőmérsékletcsúcsok), kedvezőbben hasznosítható a téli napsugárzás, ez megint csak a fűtési, hűtési költségek csökkenését eredményezi
• Az utólagos hőszigetelés következtében a teherhordó falszerkezet védelme biztosított, mivel a fagyhatás és az esővíz beszivárgás kockázata csökken. Panelházakban az acélszerkezetben lévő csatlakozási pontok korróziója nem alakul ki vagy lelassul.
• Az utólagos hőszigetelés és ablakcsere következtében elegendő egy kisebb teljesítményű fűtési rendszer, kazán és kisebb méretű radiátorok beépítése is.
• Esztétikai javulás. Egy felújított homlokzat, épület „jobb a szemnek is”, mint egy lepusztul, elhanyagolt kinézetű épület
• A gépészeti rendszer teljes vagy részleges felújítása végre megvalósítható.
• A fűtési rendszer könnyebb vezérlésének köszönhetően egyenletesebb a légcsere az épület különböző helyiségeiben
• Szabályozhatóvá válik a fűtési rendszer. Végre nem úgy csökkentjük a benti meleget, hogy kinyitjuk az ablakot, hanem el lehet zárni a radiátorszelepet.
• A szabályozott fűtési rendszer, és az egyedi hőfogyasztás megfelelő mérhetősége pl. költségmegosztókkal. Így érvényesül a mindenki azt fizeti, amit fogyaszt elv.
• Az eredeti fűtőtestek lecserélése nagyobbakra, méretezés alapján.
• Egy kiegyenlített hővisszanyerős szellőzési rendszernek jelentősen magasabb hatásfoka
• Kihasználhatóak a megújuló energiaforrások előnyei. Ha a napkollektor csak a melegvíz-termelésben vesz részt, tervezhető önállóan, a fűtési rendszertől függetlenül.
• A vízigény jelentősen csökkenthető víztakarékos szerelvények felszerelésével, így a napkollektorokkal fedezhető hányad megnő.
• Megnövekszik az épület élettartama.
• A felhasználók elégedettebbek lesznek.
• Az ingatlan piaci értéke is megnő.
• Akár 45-50 % vissza nem térítendő állami támogatás is lehívható.
• Az önrészt ki lehet váltani állami kamattámogatott, jelzálogmentes, gyakorlatilag 0%-os banki konstrukcióval (bővebben itt)
• A lakások piaci értéke 10-15%-kal is nőhet mivel egy nem felújított épülethez képest akár 50%-kal is csökkenhet a rezsi (felújítási műszaki tartalmától függően).
• A felújítások további várható előnyeit, kockázatait, az ajánlott intézkedéseket bővebben lásd itt.

Így dolgozunk, avagy miért éppen minket válasszanak?

•    Legfontosabb tudnivaló, hogy a pályázat és magvalósítása tárgyában teljeskörű mérnöki szolgáltatást nyújtunk, és a teljes folyamatra szerződünk. Így minden számon kérhető rajtunk és nem máson. További előnye, hogy minden egy kézben van, Önöknek nem szükséges minden részletet megoldania, hisz ez a mi feladatunk.

•    Mivel társaságunk a mérnöki szolgáltatásokért felel, szakmai kérdésekben teljeskörű felelősséget vállalunk minden döntésért. Ezek jellemzően műszaki kérdések. A menet közben felmerült kérdésekre általában javaslatot teszünk, azonban a döntést mindig Önök hozzák meg. Azért nincs mindig demokrácia. Amikor kizárólag szakmai döntést kell hozni, személyes, akár büntetőjogi felelősséggel, akkor a döntést Önökkel egyeztetve nekünk kell meghozni, vállalva minden következményét.

•    Ajánlatot csak személyes kapcsolatfelvételt követően adunk!

 •    Előzetesen egyeztetett időpontban felkeressük Önt, hogy személyesen tájékoztassuk a Panelprogramban rejlő lehetőségekről, a lakóközösség számára elérhető előnyökről.

•    Díjmentesen készítünk előkalkulációt helyszíni felmérés alapján a pályázni kívánó épület felújítására vonatkozóan. A díjmentességet csak abban az esetben biztosítjuk, ha a lakóközösség pozitív döntése esetén társaságunkat bízzák meg a felújítás komplex lebonyolításával. Az előkalkuláció elkészítésének célja a lehetséges felújítási munkák várható hatásának elemzése.

•    A lakóközösséggel egyeztetve kiválasztjuk az épületen végrehajtható felújítási lehetőségek közül a leghatékonyabb és legjobban megtérülő műszaki tartalmat, amely a legnagyobb energia megtakarítást, a lehető legnagyobb arányú lehívható állami támogatást, és a legköltség-takarékosabb beruházást (azaz legkevesebb havi törlesztést) eredményezi a lakóközösség számára.

•    A lakóközösséget egy lakótájékoztató keretében teljes körűen tájékoztatjuk a beruházásról, a felmerülő költségek és a megtakarítás mértékéről az egész épület és az egyes lakások vonatkozásában is. A kalkulációnak alkalmasnak kell lennie arra, hogy ez alapján a lakóközösség el tudja dönteni, pályázni kíván-e és mely munkákra.

•    Elkészítjük a lakóközösség pályázatát, vállalva annak tartalmi és formai hibátlanságát (bővebben itt). A pályázati dokumentációhoz kapcsolódóan elkészítjük az esetlegesen szükséges bejelentési vagy engedélyes tervdokumentáció elkészítését, illetve a szükséges szakhatósági és hatósági egyeztetések lefolytatását.

•    Pályázati sikeresség esetén elkészítjük a közbeszerzési vagy kivitelezői versenyeztetési dokumentációt a homlokzati nyílászáró (ablak) konszignációval (ha erre a munkanemre pályáznak), az ajánlati felhívást, illetve lebonyolítjuk a közbeszerzési vagy versenyeztetési eljárást, melynek célja a kivitelező kiválasztása. Közreműködünk a támogatási szerződés megkötésében, ellátjuk a szükséges szakértői feladatokat, biztosítjuk a beruházás műszaki ellenőrzését, tervezői művezetését, a beruházás teljes, komplex lebonyolítását. A beruházás magvalósítását követően elkészítjük a szükséges pénzügyi elszámolást.

•    A lakóközösség vezetőségét minden fontos döntésbe bevonjuk. Reménybeli közös munkánk során tapasztalatunkkal, szakértelmünkkel végig segítjük a lakóközösséget, hogy a szükséges időben saját szempontjukból megfelelő döntést tudják meghozni.

 •    2005 óta foglalkozunk társasházak és szövetkezeti tulajdonban levő épületek panelprogram pályázatos, és egyéb energiatakarékosságot eredményező felújításának komplex lebonyolításával, valamint egyéb pályázati lehetőségekkel cégek és önkormányzatok részére.

•    Célunk hogy megrendelőink részére minél nagyobb mértékű vissza nem térítendő állami vagy Európai Uniós támogatást nyerjünk ésszerű és jól megtérülő műszaki tartalom mellett.

•    Az elmúlt 5 évben 7190 lakás pályázatának megírásában és sikeres lebonyolításában vettünk részt, ebből 2009-ben ZBR Klímabarát Otthon Panel Alprogram Pályázat keretében 3040 lakás pályázatát írtuk meg sikeresen, amelyek kivitelezése - elbírálásukat követően - várhatóan 2010 év második felében indul.

 •    Közreműködésünkkel eddig elnyert támogatások összege:            4151    millió Ft

 •    Jelenleg elbírálás alatt álló megpályázott támogatások összege:    1719    millió Ft

 •    Regisztrált partnereink számára folyamatos ingyenes pályázatfigyelést biztosítunk épület-felújítási, és energiatakarékos beruházási vonalon. Ha szeretne folyamatosan tájékozódni a pályázati lehetőségekről (itt), informálódni az aktualitásokról (itt), iratkozzon fel hírlevelünkre (itt), vagy tegye oldalunkat a kedvencei közé!

 

Amennyiben érdeklődik szolgáltatásaink, illetve a pályázati lehetőségek iránt, várjuk megkeresését a megjelölt elérhetőségeken!

 

 

                    Felhasználási feltételek      |      Adatvédelmi nyilatkozat      |      Impresszum

Copyright © 2009   DAP és WebMark